مصوبه جریمه واحدهای صنعتی آلوده‌کننده هوا
مصوبه جریمه واحدهای صنعتی آلوده‌کننده هوا
مصوبه جریمه واحدهای صنعتی آلوده‌کننده هواتاریخ انتشار : 8:7 1396/1/27


آزمون وکالت 96

برای شرکت در آزمون های حرفه ای آزمون وکالت 96 با شماره های انتهای صفحه تماس بگیرید.

با رأی موافق نمایندگان مقرر شد؛
✅جریمه واحدهای صنعتی آلوده‌کننده هوا؛ از جریمه نقدی تا تعطیلی کامل

نمایندگان مردم در خانه ملت سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف به اعمال جریمه واحدهای صنعتی آلوده کننده هوا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 21 فروردین) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه هوای پاک با ماده 12 این لایحه با 148 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که براساس این مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به شناسایی و اعمال جریمه به واحدهای صنعتی که اقدام به ایجاد و انتشار آلودگی می کنند، شد.

در ماده 12 این لایحه آمده است: سازمان مکلف است تمامی مراکز و واحدهای صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، ‌خدماتی، ‌عمومی و کارگاهی که آلودگی آنها بیش از حدمجاز مصوب باشد را‌ مشخص نموده و مراتب را با تعیین نوع، میزان‌آلودگی، وسعت منطقه تحت تاثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسؤولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم‌گیر واحد ابلاغ نماید تا درمهلت معینی‌ که توسط سازمان تعیین می‌شود(براساس نوع آلودگی و ماهیت فرآیند کنترلی) نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییرفرآیند تولید یا تعطیل کار و فعالیت خود اقدام نمایند. درطی مدت تعیین تکلیف این واحدها، طبق مفاد  این قانون، به واحدهای مذکور، جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می‌گیرد.

براساس تبصره 1 این ماده؛ تصمیم‌گیری درخصوص تعطیلی کامل کار و فعالیت کارخانجات، معادن بزرگ و واحدهای آلاینده بزرگ که تأثیرات ملی و منطقه‌ای دارند برعهده ستادی متشکل از وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان، استاندار استان و بالاترین مقام دستگاه ذی‌ربط می‌باشد.

در تبصره 2 این ماده آمده است: درصورت عدم اجرای مفاد این ماده، درپایان مهلت مقرر، سازمان از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورده و متخلف را جهت پیگرد قضایی، طبق مفاد این قانون به مرجع صالح قضائی معرفی می‌نماید. واحد تولیدی علاوه بر جبران خسارات وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارات وارده به محیط‌زیست محکوم می‌شود.آزمون وکالت.

مجازات مقرر در این تبصره درخصوص مالکان، مسؤولان و مدیران کارخانجات، واحدها و کارگاه‌های تولیدی، صنایع نفتی و گازی، نیروگاهها و سایر واحدهای تولیدی، خدماتی و معدنی آلوده‌کننده که پس از تعطیلی، رأساً و بدون کسب اجازه از سازمان مبادرت به بازگشایی و ادامه فعالیت آنها بنمایند، نیز اعمال می‌شود.آزمون وکالت.

براساس تبصره 3 این ماده؛ حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا  توسط سازمان تعیین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 

 

 

جهت عضویت در کانال تلگرام گروه آموزشی حسن زاده از طریق تلفن همراه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://telegram.me/vakilrahnama1

 

راهنما :

جهت عضویت ابتدا نرم افزار تلگرام را بر روی کامپیوتر یا گوشی خود نصب نمایید

سپس از روی گوشی یا کامپیوتر خود نسبت به کلیک کردن بر روی لینک اقدام نمایید

و پس از ورود به کانال گروه آموزشی حسن زاده بر روی  Join  کلیک نمایید.

 

 

در موارد خاص می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

آقای محمد جواد حسن زاده : ۰۹۱۵۱۰۵۱۹۴۵

۰۵۱-۳۸۶۷۱۱۸۵ دپارتمان حقوق

آدرس :مشهد دانشجو ۱۰ پلاک