پذیرش تنها ۳درصد از ورودی‌های آزمون وکالت توسط کانون وکلا
پذیرش تنها ۳درصد از ورودی‌های آزمون وکالت توسط کانون وکلا
پذیرش تنها ۳درصد از ورودی‌های آزمون وکالت توسط کانون وکلاتاریخ انتشار : 9:50 1396/2/14


آزمون وکالت ۹۶

برای شرکت در حرفه ای ترین کلاسها و آزمونهای آمادگی وکالت با شماره های موجود در انتهای مطلب تماس بگیرید.

پذیرش تنها ۳درصد از ورودی‌های آزمون وکالت توسط کانون وکلا/ضرورت استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان حقوق برای وکالت

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نحوه انتخاب وکیل و تایید این افراد در این شغل نیازمند اصلاح و ساماندهی است تا بتوان از ظرفیت بالای این افراد در جامعه برخوردار شد.

محمد دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص استفاده بیشتر از ظرفیت جامعه وکلا، گفت: نظرهای مختلفی درباره استفاده بیشتر از ظرفیت وکلا در جامعه وجود دارد، برخی از فارغ‌التحصیلان حقوق، انتقادهایی را مطرح می‌کنند، این گروه خود را با پزشکان مقایسه کرده و بر این باورند که همانند پزشکان باید بعد از دریافت مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد حقوق از علم خود برای وکالت بهره بگیرند، در واقع معتقدند که مردم باید تصمیم بگیرند که از چه افرادی به عنوان وکیل خود استفاده کنند.

نماینده مردم طرقبه و چناران درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان حقوق، محرومیت از حرفه وکالت را بی‌عدالتی می‌دانند، افزود: این گروه از افراد معتقدند که آزمون وکالت باید تعدیل شده تا فارغ‌التحصیلان حقوق برای وکالت تنها موظف به گذراندن یک دوره کارآموزی باشند، نظر سومی نیز مبنی بر پرهیز از تنگ‌نظری در انتخاب وکیل وجود دارد.

 

بررسی ۱۵ میلیون پرونده با تعداد محدودی از وکلا عاقلانه نیست/ ۳ درصد از ورودی آزمون وکالت مورد پذیرش کانون وکلا قرار می‌گیرد

دهقان با یادآوری حدود ۱۵ میلیون پرونده حقوقی در کشور، گفت: به کارگیری تعداد محدود وکلا در این عرصه، برای بررسی چند میلیون پرونده عاقلانه نیست ضمن آنکه برخی وکلا از ثروت‌های مولتی میلیاردی برخوردارند، بنابراین در شرایطی که اعتراض حقوقدان‌ها به شیوه فعلی انتخاب وکیل قابل تامل است، تا دسترسی مردم به خدمات حقوقی باید تسهیل شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه اعمال سخت‌گیری برای انتخاب وکلا درست نیست، تصریح کرد: کانون وکلا، قبولی در آزمون وکالت را منوط به ارائه مدرک و انجام کار وکالت ضروری می‌داند، این مواضع سبب شده تا از ۱۷ هزار متقاضی وکالت تنها ۶۰۰ نفر یعنی حدود ۳ درصد در این آزمون مورد پذیرش قرار گیرند.

وی ادامه داد: در حقیقت از سویی بسیاری از خانواده‌ها نیازمند وکیل و خدمات حقوقی بالا بوده و از  سوی دیگر فارغ‌التحصیلان حقوق برای ارائه خدمات آمادگی دارند اما موانعی بر سر راه ارائه خدمات حقوقی حقوقدان‌ها و مردم ایجاد و سبب شده تا مردم مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین به تعداد محدودی از وکلا شوند بنابراین این مشکل باید تعدیل شود.

 

انتقاد از محدودیت کار وکالت برای فارغ‌التحصیلان حقوق

دهقان با انتقاد از عملکرد کانون وکلا و دولت، یادآور شد: کانون وکلا باید شرایط آزمون وکالت را تعدیل کند، البته طرحی هم در این زمینه آماده است و در صورت نیاز ارائه خواهیم کرد تا شرایط بهم‌ریخته وکالت در کشور سامان داده شده و بی عدالتی بین جامعه حقوق‌دان کشور رفع شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه مناقشه‌هایی از سال‌های گذشته بین جامعه حقوقدان‌کشور و کانون وکلا ایجاد شد، کانون با استدلال‌های خود بر مبنای فنی بودن این حوزه، اشتغال‌زایی وکلا و پذیرش وکلا توسط قضات در دوران کارآموزی درصد بسیار اندکی از فارغ التحصیلان حقوق را می‌پذیرد که این موضوع از نظر فارغ التحصیلان حقوق باید اصلاح شود.آزمون وکالت.

 

جهت عضویت در کانال تلگرام گروه آموزشی حسن زاده از طریق تلفن همراه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://telegram.me/vakilrahnama1

 

راهنما :

جهت عضویت ابتدا نرم افزار تلگرام را بر روی کامپیوتر یا گوشی خود نصب نمایید

سپس از روی گوشی یا کامپیوتر خود نسبت به کلیک کردن بر روی لینک اقدام نمایید

و پس از ورود به کانال گروه آموزشی حسن زاده بر روی  Join  کلیک نمایید.

 

 

در موارد خاص می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

آقای محمد جواد حسن زاده : ۰۹۱۵۱۰۵۱۹۴۵

۰۵۱-۳۸۶۷۱۱۸۵ دپارتمان حقوق

آدرس :مشهد دانشجو ۱۰ پلاک ۲۹

موسسه آموزش عالی آزاد فناوران توس