بند گلستان آزاد میشودتاریخ انتشار : 6:42 1396/3/11💢💢💢بند گلستان آزاد میشود💢💢💢

48 هکتار از اراضی ملی مشرف به بندگلستان که در تصرف یک موقوفه و یک شرکت بخش خصوصی بود، با پیگیری دستگاه قضایی، صبح روز گذشته رفع تصرف شد.

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از خراسان رضوی، «جواد شاکری» دادستان عمومی و انقلاب طرقبه شاندیز در گفت وگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر گفت: از مدتی قبل، گزارش های متعددی در مورد تصرفات غیرقانونی در اطراف بند گلستان به دستگاه قضایی اعلام وصول شد، ضمن اینکه اداره کل راه و شهرسازی و منابع طبیعی استان نیز به عنوان شاکیان تصرف اراضی ملی، شکایاتی را در دستگاه قضایی شهرستان طرقبه شاندیز به ثبت رسانده بودند. وی اضافه کرد: با بررسی های بیشتر مشخص شد 48 هکتار زمین تصرفی که در ارتفاعات مشرف به بند گلستان قرار دارد مربوط به یک شرکت بخش خصوصی است و این شرکت نیز اراضی یاد شده را از متولیان یک موقوفه دریافت کرده است اما بررسی های کارشناسی اداره کل راه و شهرسازی و منابع طبیعی استان حکایت از ملی بودن اراضی یاد شده داشت. وی اظهار کرد: در اولین بررسی کارشناسی مشخص شد مساحت زمین موقوفه یاد شده تنها 4 هزار و 500 متر مربع است، بنابراین پرونده برای بررسی بیشتر به هیئت کارشناسی ارجاع داده شد که در بررسی مجدد توسط هیئت کارشناسی، مساحت زمین 3 هزار متر اعلام شد. دادستان عمومی و انقلاب طرقبه شاندیز با بیان اینکه این زمین طی چند سال گذشته به طور کامل به این شرکت بخش خصوصی واگذار شده بود، گفت: موقوفه مذکور با تصرف و افزودن ده ها هزار متر زمین به اراضی یاد شده، اقدام به فروش قطعات 200 متری به هزار و 700 نفر از اعضای خود کرده درحالی که تفکیک زمین ها آغاز نشده بود. وی اضافه کرد: با توجه به فروش قطعات به صورت 200 متری، تنها احتمال موجود این است که در آینده قصد استفاده از اراضی یاد شده برای ایجاد ویلا و ساخت و ساز وجود داشته باشد. وی عنوان کرد: طبق تصمیمات شورای حفظ حقوق بیت المال استان و با توجه به تأکیدات رئیس کل دادگستری استان و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، رسیدگی به موارد تصرفات اراضی ملی با جدیت در طرقبه شاندیز نیز همانند دیگر شهرهای استان از مدتی قبل آغاز شده است. شاکری اظهار کرد: متولیان این شرکت تعدادی ساخت و ساز، مستحدثات و ورودی مستقل در این زمین ها ایجاد کرده بودند و برای جلوگیری از تردد شهروندان از سگ نگهبان در این زمین ها استفاده می کردند. وی افزود: بعد از تکمیل پرونده یاد شده، عملیات بازپس گیری از صبح روز شنبه آغاز و همه ساخت و سازهای موقت در اراضی یاد شده نیز تخریب و اراضی یاد شده به مسئولان دولتی تحویل داده شد، ضمن اینکه قرار است در آینده از این اراضی برای ایجاد پارک و فضای عمومی استفاده شود. وی همچنین از تشکیل پرونده قضایی برای رسیدگی به جرائم متولیان این موقوفه و شرکت خبر داد و گفت: این پرونده در خصوص تبانی احتمالی متولیان موقوفه یاد شده برای تصرف زمین های وسیع دولتی همچنان در مرحله تحقیق و بررسی قرار دارد.
افزایش تب ویلاسازی در طرقبه شاندیز
دادستان عمومی و انقلاب طرقبه شاندیز اضافه کرد: متأسفانه تب ویلا سازی در منطقه طرقبه شاندیز زیاد است اما در این بین بسیاری از شهروندان بدون در نظر گرفتن موقعیت زمین خریداری شده، قصد ایجاد ساخت و ساز دارند که با ممانعت قانون مواجه می شوند. وی اظهار کرد: برخی از خریداران در هنگام خرید زمین به کاربری زراعی یا باغی زمین یاد شده توجهی ندارند زیرا اگر کاربری زمین، زراعی باشد به هیچ عنوان اجازه ساخت و ساز یا دیوارکشی در آن داده نمی شود. وی ادامه داد: چنانچه زمین یاد شده در محدوده شهر یا طرح هادی روستایی و دارای کاربری باغی باشد، مالکان می توانند با مجوزهای قانونی برای دیوارکشی زمین باغی خود اقدام کنند. شاکری با اشاره به فعالیت برخی افراد سودجو در قالب فروش زمین و وعده اخذ سند و مجوز ساخت و ساز، از خریداران زمین و باغ در طرقبه شاندیز خواست حتما قبل از نهایی شدن خرید خود استعلام های لازم را از مراجع ذی صلاح اخذ کنند. وی تأکید کرد: دادسرای طرقبه شاندیز با در نظر گرفتن کلیه حقوق بیت المال و اراضی ملی، برنامه های جدی برای مقابله با زمین خواری و تصرف اراضی ملی در دست اقدام دارد.